Czym jest gimnastyka artystyczna?

Czym jest gimnastyka artystyczna?

W naszym klubie sportowym dziewczynki mogą uczestniczyć w zajęciach gimnastyki artystycznej. Co to oznacza w praktyce i jak wyglądają ćwiczenia? Czy są trudne i czy to prawda, że trzeba być bardzo dobrze rozciągniętym? I co jest w tej gimnastyce „artystycznego”? O tym właśnie jest ten wpis – zapraszamy!

W ten zaczarowany świat wprowadzi nas filmik: SEKRETY GIMNASTYKI ARTYSTYCZNEJ (kliknij).

Gimnastyka artystyczna, choć jest dyscypliną olimpijską, nie powstała w dalekiej starożytności. Dopiero pod koniec I wojny światowej ukazał się pierwszy podręcznik uczący tego sportu. A jak to wyglądało w Polsce? Prawdziwe, pierwsze ogólnopolskie zawody odbyły się w latach 50.

Dyscyplina ta się rozwijała, coraz więcej młodych dziewcząt było zainteresowanym rozwijaniem się w tym kierunku. Dlatego dziś możemy mówić już o kilku odrębnych dyscyplinach, które składają się na gimnastykę artystyczną:

  • Gimnastyka sportowa – to do niej nawiązuje w dużej mierze gimnastyka artystyczna. Zawodniczki muszą wykonać odpowiednią ilość elementów technicznych, pracę przyboru (np. rzuty) i kroki taneczne nawiązujące do charakteru muzyki. Przykłady elementów występujących zarówno w gimnastyce sportowej i artystycznej: przewroty, przerzut bokiem, przejście w przód, skok szpagatowy, piruety.
  • Taniec klasyczny – od początku trenowania gimnastyczki łączą standardowe treningi z zajęciami z baletu. Dzięki temu zmienia się ich postawa, płynność ruchów, umiejętność utrzymywania równowag i kręcenia piruetów. Przykłady elementów występujących zarówno w tańcu klasycznym i gimnastyce artystycznej: piruety , np. na passé , attitude, skok cabriolle, fouette.
  • Taniec (ogólnie) – gimnastyka czerpie z różnych stylów. Każdy układ ma inny motyw przewodni. Może nim być tango, tańce arabskie, taniec współczesny a nawet hawajski.

Zobacz, jak zawodniczka z Rosji demonstruje fouette: FILMIK – NATALIA OSIPOVA (kliknij).

Wstążki, piłki – bez tego ani rusz!

W gimnastyce artystycznej wykonuje się układy z przyborami (skakanka, obręcz, piłka ,maczugi, wstążka). W Kokartce pracujemy z różnymi przyborami – tak, aby każdy znalazł to w czym czuje się najlepiej. Dziewczynki uczą się koordynacji ciała, figur, podskoków, poczucia rytmu. Miło jest nam trenerom patrzeć, jak uczennice zamiast się garbić – zaczynają chodzić wyprostowane, z gracją.

Skąd wiadomo, jaki przyrząd wybrać? Każdy z nich charakteryzuje co innego np. układ ze skakanką jest szalony i dynamiczny, a z piłką i wstążką – najczęściej delikatny, wolny i liryczny.

_dsc8161

Na zdj. powyżej i poniżej: Pani Marta Koczkowska, właściciel i trener w KS Kokartka.

Co ważne, pod koniec każdych zajęć rozciągamy się dokładnie. Nasze ciało pozostaje w dobrej formie.

Nauka nowych elementów uczy cierpliwości, ale też pozwala zdobywać kolejne gimnastyczne cele. Najważniejsza jest jednak pasja, bez niej nawet najlepiej wykonana figura nie da satysfakcji. I my tę pasję staramy się przekazać naszym zawodniczkom 🙂

Nasze dziewczynki nie startują na zawodach gimnastyki artystycznej, lecz na zawodach tanecznych. Jaka jest różnica? Na zawodach tanecznych przeważają kroki taneczne a elementy techniczne są dodatkowym walorem układu. Dziewczynki mogą improwizować, dawać dużo od siebie, czarować uśmiechem i skupić się na artyzmie układu.
I tu musimy się pochwalić – w zeszłym roku naszym Kokartkom udało nam się wywalczyć miejsca na podium na zawodach w Gdańsku, Gdyni, Łebie i Bydgoszczy.
_dsc8115

Wykonywanie figur i jednocześnie praca z piłką to prawdziwa sztuka. Ale bez obaw, wszystkiego Was nauczymy 🙂

Rozpiskę na temat spotkań znajdziecie w zakładce OFERTA. Jesteśmy też do dyspozycji mailowo.

Sprawdzajcie też co się dzieje na naszej stronie na Facebooku – ciekawostki, inspiracje, ważne informacje, a nawet konkursy.

 Do zobaczenia na treningu! 🙂